Školské bufety čaká reforma

17. 3. 2023

Od 15.3.2023 vstúpila do platnosti vyhláška Ministerstva zdravotníctva, ktorá určuje, aké pokrmy a nápoje môže bufet ponúkať. Na deti čaká pestrejší a zdravší výber sortimentu. Do popredia sa dostáva aj čerstvá zelenina a ovocie.

Lepšia skladba zásob bufetu môže výrazne zlepšiť situáciu v boji s obezitou. Zdroj World Obesity Day uvádza, že do roku 2035 bude takmer 400 miliónov detí na celom svete žiť s obezitou. To je o 100 % viac ako v roku 2020. A aj preto je zmena žiaduca.

V bufetoch sa ponovom podľa vyhlášky ministerstva zdravotníctva nemôžu podávať:

• nealkoholické nápoje s pridaným cukrom nad 5 g/100 ml,

• nealkoholické nápoje s kofeínom,

• nealkoholické nápoje s taurínom,

• nealkoholické nápoje s chinínom,

• alkoholické nápoje,

• tabakové výrobky a výrobky s obsahom nikotínu,

• výživové doplnky,

• potraviny rýchleho občerstvenia, ktorými sú: langoše, chlieb vo vajíčku, praženica, spracované mäsové výrobky a údenárske výrobky s obsahom mäsa menším ako 80 %, výrobky s obsahom majonézy, vyprážané jedlá, paštéty alebo hamburgery,

• cukrovinky alebo slané výrobky, najmä slané zemiakové lupienky, slané krekery alebo slané tyčinky, ktorých podiel na celkovom sortimente tovaru by presahoval 50 %.

V bufetoch sa podľa vyhlášky ministerstva zdravotníctva bude podávať najmä:

• ovocie a zelenina v čerstvom stave

• ovocné a zeleninové šťavy a nektáre s obsahom pridaného cukru do 5 g/100 ml,

• celozrnné a cereálne výrobky,

• mlieko a mliečne výrobky, ako aj ich bezlaktózové alternatívy,

• rastlinné nápoje a potraviny na rastlinnej báze so zníženým obsahom tukov a pridaných cukrov,

• nápoje a prírodné šťavy bez konzervačných prípravkov.

Aký je náš názor?

To, či sa situácia zlepší sa uvidí o pár mesiacov. Predpokladáme možné sťažnosti zo strany žiakov, ktorí sú zvyknutí na iný sortiment bufetov. Tým, že sa predaj cukroviniek a slaných výrobkov nezákazal úplne, z výživového hľadiska vyhláška nesplnila jej možný potenciál. Situáciu budeme na našich školách sledovať a sme sami zvedaví na zmenu.

Zdroje

Prinášame celé znenie vyhlášky ministerstva zdravotníctva.

Vyjadrenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky nájdete tu.