Tím programu Skutočne zdravá škola na Slovensku

Sme nadšenci zdravej kultúry stravovania, kvalitných potravín a udržateľného životného štýlu.

 • Anetta Vaculíková

  Zakladateľka a riaditeľka programu, lektorka, média a PR

  Anetta je rodená bratislavčanka, mama malej Anettky. Je nadšencom zdravej stravy, kvalitných potravín a udržateľného životného štýlu, veľkou gurmánkou, vášnivou cestovateľkou. Vyštudovala MBA v globálnom manažmente, medzinárodné vzťahy a diplomaciu. Dlhé roky sa venovala marketingu v gastronómii. Bývalá profesionálna tanečníčka spoluzaložila občianske združenie Skutočne zdravá škola o.z., ktoré vzdeláva deti a dospelých na školách aj vo firmách v oblasti zdravého stravovania. Je autorkou niekoľkých kníh a publikácií, medzi inými aj knihy Prvé príkrmy - pre zdravé brušká. Na Slovensku rozbieha projekt Skutočne zdravá škola, je ambasádorkou Food Revolution Jamieho Olivera na Slovensku, organizuje detský festival o udržateľnosti - PO NAŠOM!, festival remeselných potravín Degustorium a aktuálne pôsobí už aj ako členka hnutia Slow Food Pressburg a particupuje v európskom projekte FoodRUs. Venuje sa neformálnemu vzdelávaniu v oblasti stravovania a udržateľného životného štýlu.

  Viac info o Anette a jej aktivitách nájdete na www.anettavaculikova.com

  anetta@skutocnezdravaskola.sk

 • Eva Blaho

  Odborná garantka programu, lektorka

  Vyštudovala zdravú výživu a fytoterapiu na škole prírodnej medicíny ACNT v Austrálii, odbor Clinical Nutrition & Western Herbal Medicine. Tam získala aj prvé skúsenosti v oblasti fytoterapie a stravovania. Začiatkom roka 2012 rozbehla vlastnú konzultačnú prax zameranú zdravé stravovanie pod značkou Zdravie bez liekov. Okrem toho sa venuje aj publikačnej a vzdelávacej činnosti vo forme písania kníh, článkov, workshopov a rôznych prednášok. Spolupracovala s klinikou celostnej medicíny Medante a občianskym združením Jem iné, kde viedla kurzy zamerané na detskú výživu. Momentálne sa venuje strave tých najmenších. Je spoluautorkou knižky Prvé príkrmy a odborným garantom projektu Zdravé bruško, ktorá dodáva zdravú stravu do materských škôlok. 

  Viac o Eve a jej aktivitách sa dozviete na www.evablaho.sk

  evka@skutocnezdravaskola.sk

 • Ivana Kachútová

  Odborná garantka programu, lektorka

  Ivana je nutricionistka s vášňou pre vedu o výžive a snahou zlepšiť zdravie všetkým ľuďom pomocou správnej výživy. Absolvovala univerzitné štúdium vedy o výžive na Viedenskej univerzite v Rakúsku. Už počas štúdia nadobudla praktické skúsenosti s nutričnou terapiou na súkromných ako aj štátnych klinikách. Absolvovala viaceré odborné stáže doma aj v zahraničí ako napríklad v kancelárii WHO či v Special Institute of Preventive Cardiology and Nutrition v Rakúsku, pričom sa už počas jej stáží venovala najmä problematike výživy detí. Po štúdiu krátko pôsobila na MŠVVaŠ SR, v sekcii regionálneho školstva, kde sa venovala téme zariadení školského stravovania. Keďže mala z jej pozície na ministerstve len obmedzené možnosti pozitívne meniť školské stravovanie, opustila toto zamestnanie a hľadala iný spôsob ako pomáhať zlepšovať stravovanie detí v školách a škôlkach. Aktuálne je odbornou garantkou v projekte Food 2.0, ktorého cieľom je pripravovať pre škôlkárov kvalitné a nutrične vyvážené jedlo. Okrem toho je zamestnaná na Lekárskej fakulte UK kde sa aj ako externá doktorandka venuje výskumu výživy so zameraním na detskú obezitu. Spolupracuje aj s klinikou Medante a Ambulanciou klinickej výživy v Bratislave. Taktiež sa stala garantkou za výživu v projekte Chuť žiť, ktorý sa venuje osvete a prevencii porúch príjmu potravy u detí a mládeže. Dlhodobo sa venuje odbornej ako aj populárno-náučnej publikačnej činnosti a vedie semináre a workshopy na rôzne témy z oblasti výživy.

  Viac info o Ivane a jej aktivitách sa dozviete na www.nutricionistka.sk

  ivana@skutocnezdravaskola.sk

 • Andrea Jazbec

  Interná a externá komunikácia, regionálna koordinátorka pre Bratislavský kraj

  Narodila sa v Bratislave, kde aj ukončila doktorandské štúdium z marketingu na Ekonomickej Univerzite. Už od prvej brigády, paradoxne v začínajúcej sieti reštaurácií McDonald's na Slovensku, hltala všetko o praktickom využití marketingu v obchode. 5 rokov pôsobila ako Marketingový manažér pre americkú spoločnosť 3M, v ktorej mala na starosti korporátny marketing a podporu predaja pre viaceré priemyselné aj spotrebiteľské komodity. 10 rokov sa následne venovala merchandisingu, trade marketingu a store concept dizajnu pre obchodné prevádzky spoločnosti Orange Slovensko, a.s.  Bola projektovým manažérom pre retailové projekty medzinárodného dosahu v spolupráci s Orange Group, ale i lokálne projekty, ako napríklad spustenie a riadenie predaja nových produktových kategórií. Momentálne ju na full time zamestnávajú dve deti Lara a Marko, vďaka ktorým sa začala viac zaujímať o kvalitu a zdroje stravy doma i v škôlke a spolu s manželom sa pokúšajú o vytvorenie environmentálne udržateľnej domácnosti, aby mohli byť pre svoje deti vzorom. Aďa hovorí plynule anglicky a na materskej sa začala učiť po španielsky a jej najobľúbenejším hobby je momentálne spánok dlhší ako 2 hodiny.

  ada@skutocnezdravaskola.sk

 • Katarína Ovečková Medveďová

  Lektorka, tvorba edukačných materiálov o jedle

  Je lektorkou varenia a autorkou projektu Cookučka. Viac ako 10-ročné skúsenosti z reštaurácie a školy varenia zbierala aj u Jaroslava Žídeka, v Jem iné, popri rozsiahlej práci s deťmi a firemných teambuildingoch, a v ateliéri Stefana Liewehra vo Viedni a vďaka spolupráci s nórskym šéfkuchárom Daniélom Rougé Madsenom, s režisérom Petrom Kerekešom z filmu Ako sa varili dejiny.

  Viac info o Katke a jej aktivitách sa dozviete na www.cookucka.sk

  katka@skutocnezdravaskola.sk

 • Ľuboš Mego

  Lektor a šéfkuchár

  Ľuboš po ukončení štúdia finančného manažmentu na vysokej škole v Bratislave premenil svoj koníček na povolanie ďalším štúdiom na londýnskej kuchárskej škole Le Cordon Bleu. Pracoval niekoľko rokov v profesionálnych kuchyniach v rôznych krajinách sveta (tri z nich boli ocenené dvoma michelinskými hviezdami) a ostatných desať rokov sa živí ako súkromný kuchár v Bratislave. Ľuboš rád pozitívne vplýva na to, čo deti jedia doma a v školských jedálňach, a preto sa aj aktívne zapája do gastronomického vzdelávania detí v škole, ktorú navštevujú aj jeho dve dcéry. A popri tomu hi živí jeho vášeň - varenie z kvalitných sezónnych a prevažne lokálnych surovín v jeho komunitnom projekte Živá kuchyňa. 

  Viac info o Ľubošovej Živej kuchyni sa dozviete na www.zivakuchyna.sk

 • Hana Kordošová

  Odborná koordinátorka, lektorka

  Hanka je študentkou tretieho ročníka odboru ¨Global Nutrition and Health“ v Dánsku. K tomuto štúdiu ju viedla láska k jedlu a záujem o kvalitné potraviny. Momentálne je stážistkou pre projekt Skutočne zdravá škola, v ktorom je koordinátorkou pre zapojené školy. Po skončení štúdia sa chce vrátiť späť na Slovensko a naďalej sa podieľať na zlepšovaní kultúry stravovania nielen na školách.

  hanka@skutocnezdravaskola.sk

 • Katarína Mikušová

  Fundraising a partnership

  Vyštudovala Materiálovotechnologickú fakultu v Trnave s diplomovou prácou vo Viedni a celý život sa venuje práci s ľuďmi. V pracovnej sfére prešla z obchodnej sféry do sféry business developmentu, marketingu a eventov na slovenskom a zahraničnom trhu. V súkromnom živote sa venuje neziskovému sektoru, sebavzdelávaniu, behu. Miluje hudbu, les, fotografiu a knihy. Miluje sa aj smiať a mať okolo seba pozitívnych ľudí. Vzdeláva sa o bylinkách, skúša z nich variť tinktúry, či oleje a tvorí jedlá z vegánskych/vegetariánskych potravín. Pripojila sa k Skutočne zdravej škole, pretože jej dáva zmysel edukovať o strave a spôsoboch tých najmladších, aby z nich vyrástli vedomí ľudia prihliadajúci aj na našu planétu. Chce, aby naše budúce generácie, vedeli, že kečup sa vyrába z paradajok, a že najlepšie paradajky sú tie sezónne paradajky. Katka je veľmi rada, že môže byť s nami a prepájať nás s ostatnými, potenciálnymi partnermi. Ukázať im, že toto je cesta s vierou, a že ich to osloví rovnako ako ju.

   katka.mikus@skutocnezdravaskola.sk

 • Petra Molnárová

  Tvorba siete edukačných fariem, lektorka

  Petra sa venuje kvalitným potravinám. Založila združenie Slow Food Pressburg, ktoré je súčasťou medzinárodného hnutia Slow Food. Podporujú predovšetkým drobných roľníkov, rodinné farmy a manufaktúry, ktoré vyrábajú tradičné remeselné potraviny, a tak prispievajú k zachovaniu kulinárskeho dedičstva v rôznych kútoch sveta. Je tiež súčasťou výkonného tímu Aliancie Stará Tržnica, ktoré prevádzkuje Starú Tržnicu v Bratislave, kde projektovo zastrešuje sobotné potravinové trhy. 

  Viac o Petriných aktivitách sa dozviete na www.slowfood-pressburg.sk

 • Peter Wetzler

  Tvorba siete dodávateľov, lektor

  Vyštudoval Prírodovedeckú fakultu Univerzity Komenského Bratislava v odbore molekulárna biológia a učiteľstvo biológie. Už počas štúdia na vysokej škole začal učiť na strednej škole, a tomuto povolaniu sa venuje dodnes. V rámci predmetu biológia sa so žiakmi venuje aj téme zdravého životného štýlu a výživy. Záleží mu na rozvoji kritického myslenia žiakov, a častokrát na hodinách vyvracia mnohé mýty, nie len čo sa týka stravovania. Práve kritické myslenie považuje v dnešnej dobe za kľúčové. Okrem toho v roku 2018 založil blog Lokálžrawetz, kde sa venuje dôležitosti kvalitných sezónnych potravín z lokálnych zdrojov. Rozvíja povedomie ľudí o tom, čo jedia, a snaží sa ich motivovať k tomu, aby jedli zdravšie a rozmýšľali nad surovinami, ktoré kupujú, formou workshopov, diskusií či kurzami varenia. Výber kvalitných potravín vo výžive človeka pokladá za kľúčové a mimoriadne dôležité. 

  Viac o Petrovi a jeho aktivitách sa dozviete na www.lokalzrawetz.sk

 • Matej Kuka

  Dobrovoľník a stážista, IT podpora

  Maťo je večným študentom, ktorý sa venuje širokému množstvu vecí, no k téme zdravých potravín sa vždy rád vracia. Maťo verí, že téma zdravého stravovania a kvalitných potravín je úzko spätá s klimatickou krízou, a aj preto sa zapojil do našej organizácie ako dobrovoľník, kde vypomáha so všetkým možným. V budúcnosti sa plánuje venovať oblasti udržateľných potravín a cirkulárnej ekonomike.

  matej@skutocnezdravaskola.sk

 • Lucia Boldišová

  Regionálna koordinátorka pre Bratislavu

  Narodila sa na strednom Slovensku, v údoli medzi Nizkými Tatrami a Slovenským Rudohorím. No život ju zaviedol z hôr už počas štúdií Pedagogickej fakulty odbor nemecký jazyk a španielsky jazyk, do Bratislavy, odkiaľ sa po 10tich rokoch presťahovala do malebného, letom dýchajúceho mestečka, Senec. Jej schopnosť nájsť si rýchlo priateľov ju priviedlo k mnohým kontaktom, no zároveň jej otvorilo oči ohľadom zdravej výživy a varenia pre deti. Jej výborné susedy ju naučili ako z ovocia sušením na slniečku vytvoriť výbornú sladkosť pre deti (tzv. ovocné kože) a taktiež ako z rôznych druhov obyčajných orechov a trošky masla vymieša zdravú nátierku, na ktorú sa všetkým doma budú zbiehať sliny. Zároveň presťahovaním sa do rodinného domu, sa jej ukázala možnosť pestovania vlastnej domácej zeleniny a ovocia a nie je nad to, vidieť vlastné deti, chrúmať čerstvú mrkvu, ktorú ste práve vytiahli zo záhonu, alebo poslať ich s miskou v ruke obrať maliny, černice či domáce čučoriedky. Lucia dnes vyučuje cudzie jazyky v miestnej jazykovej škole, číta rôzne najmä cudzojazyčné knihy a časopisy, miluje pobyt v záhrade medzi kvetmi a plodinami, so svojou rodinou, a keďže má rada výzvy a tiež sa rada zapája do všelijakých aktivít, ktoré sú prospešné pre našu planétu a tak je už aj našou ďalšou posilou v Skutočne zdravej škole. 

  lucia@skutocnezdravaskola.sk

 • Erika Krencsanová

  Regionálna koordinátorka pre Nitriansky kraj

  V roku 1987, keď sa Erika narodila, bola tá najhoršia snehová kalamita na Slovensku. Samozrejme, ako väčšina bábätiek, ani ona nevedela, čo ju bude počas jej života sprevádzať a stretávať. Začalo to karcinogénnym ochorením jej maminy v roku 2012 a následnou diagnostikou mutácie génu MLH1 u oboch, ktorá je asociovaná so zvýšeným rizikom vzniku karcinómu kolorekta (Lynchov syndróm). Už vtedy jej lekári odporučili prejsť na zdravší životný štýl, ale ako to už v živote býva, keď v roku 2012 porodila svojho krásneho syna, mala 12 kg nadváhu. Genetika, nadváha a ďalšie sprevádzajúce zdravotné problémy urobili svoje rozhodla sa, že začne inak. Začala spolupracovať s výživovou poradkyňou, upravila si váhu a zrazu všetky zdravotné problémy zmizli a cítila sa úžasne. Opätovné zdravotné problémy v rodine spôsobili to, že sa nielenže sama zdravšie stravovala, ale zdravú výživu začala študovať do hĺbky. Dnes má certifikát výživového poradcu a naďalej sa vzdeláva v tomto obore. Erika je mamou 8 ročného synátora a záleži jej na tom, aby počas týždňa mal kvalitnú stravu aj v školskej jedálni. Myslí si, že skrz tento úžasný projekt vie danú situáciu ovplyvniť.

  Viac o Erike a jej aktivitách sa dozviete na www.35dnovavyzva.sk

  erika@skutocnezdravaskola.sk

 • Martina Gruyová

  Regionálna koordinátorka pre Banskobystrický kraj

  Martina pochádza z Lučenca a momentálne je študentkou posledného ročníka Európskych štúdií na University of Groningen v Holandsku. V rámci štúdií sa venuje najmä environmentálnej politike a po skončení sa plánuje vrátiť na Slovensko, kďe by rada svojimi vedomosťami zo zahraničia prispela k pozitívnej zmene. Zaujíma sa o ekológiu a udržateľnosť, okrem iného aj v stravovaní. Vo voľnom čase sa venuje aj aktivizmu v slovenskej neziskovej organizácii, kďe pracuje na tvorbe kampaní presadzujúcich udržateľné stravovanie. Jej vzťah k jedlu nebol vždy najlepší. Keď bola mladšia, trpela poruchami príjmu potravy. Neskôr sa jej však podarilo redefinovať svoj vzťah k jedlu a to práve cez zdravšie, rastlinnejšie stravovanie. Aj vďaka vlastným skúsenostiam verí, že deti by si mali budovať zdravé návyky a zdravý vzťah k jedlu od mala. A je toho názoru, že práve náš program by to mohol pomôcť docieliť a zároveň priniesť udržateľnejšie stravovanie do školských jedální. 

  martina@skutocnezdravaskola.sk

 • Anna Dohňanská

  Regionálna koordinátorka pre Prešovský a Košický kraj

  Niekoľko rokov pracovala v korporácii ako event manager, k osvete o výžive a k Skutočne zdravej škole ju priviedla 4-ročná dcérka, a aj keď tieto tri svety na prvý pohľad spolu nesúvisia, Anka vie svoje skúsenosti úžasne zúročiť v manažovaní škôl a organizovaní podujatí zo sveta potravín. Jej snom je, aby vyvážená a kvalitná výživa nebola vnímaná v spoločnosti ako alternatívny spôsob stravovania, ale stala sa tzv. mainstreamom alebo prirodzenou súčasťou našich životov. Dnes je šťastná, že môže byť súčasťou nášho tímu a dozvedieť sa tak viac nielen o výžive, ale aj ekológii a udržateľnom životnom štýle.

  anna@skutocnezdravaskola.sk

 • Ivana Leitmannová

  Regionálna koordinátorka pre Trenčiansky kraj

  Po gymnáziu a dvojročnom pobyte v zahraničí ju život viedol na VOŠ Hotelovej akadémie v Piešťanoch, kde sa oboznámila s odvetvím gastronómie. Následne na to absolvovala štúdium v odbore Ekonomika podniku na Ekonomickej fakulte SPU v Nitre, kde Ivu okrem tohto zamerania zaujali témy ekologického poľnohospodárstva a trvalo udržateľného rozvoja. Profesijnú prax strávila zväčša na oddelení ekonomiky a kontrolingu. Do projektu Skutočne zdravá škola ju priviedla najmä túžba prispieť k nejakej dobrej veci. Za veľmi dôležitú považuje v súčasnosti práve osvetu ohľadom zdravej výživy a konzumácie lokálnych a sezónnych potravín a to hlavne u detí a mladých ľudí, nakoľko sa tým môže predchádzať zdravotným problémom. 
  Ako mama tvrdí: „Už malé dieťa môže chápať, že jedlo má byť liekom, príklad a informácie musí však získať od nás dospelých...“

  iva@skutocnezdravaskola.sk

 • Jana Guráňová

  Regionálna koordinátorka pre Žilinský kraj

  Výživa a zdravé stravovanie Janku zaujímali už od mladosti. Preto sa rozhodla pre štúdium na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v odbore výživa ľudí. Časť štúdia absolvovala v Nemecku na výmennom študijnom pobyte. Po absolvovaní štúdia pracovala v poradni na redukciu hmotnosti, kde získala cenné praktické skúsenosti v nutričnom poradenstve. Je členkou Aliancie výživových poradcov SR a zastáva názor, že nadšenie pre zdravú stravu treba vzbudiť už u detí, preto ju nadchla myšlienka byť súčasťou tímu Skutočne zdravej školy. Janka sa popri materských povinnostiach venuje aj publikačnej činnosti pre rôzne webové portály a zároveň pôsobí ako šéfredaktorka portálu Akčné mamy. V rámci vlastnej iniciatívy sa snaží zvýšiť povedomie o dôležitosti kvalitnej stravy v období pred počatím, počas tehotenstva a následne výživy detí v rámci svojho projektu Zdravo s Jankou. 

  Viac informácií o Janke a jej aktivitách sa dozviete na www.zdravosjankou.sk

  janka.g@skutocnezdravaskola.sk

 • Jana Bérešová

  Regionálna koordinátorka pre Trnavský kraj

  S víziou Skutočne zdravej školy sa stotožnila okamžite ako sa o projekte dopočula z médií a sociálnych sietí. Janka študovala na Českej zemědělskej univerzite v Prahe, odbor výživa hospodárskych zvierat, takže je ako sa hovorí úplne od fachu a veľkým prínosom pre projekt. Veľký zlom vo vnímaní výživy u nej nastal po narodení dcérky. A aj vďaka týmto svojim skúsenostiam dnes vníma stravovanie komplexne.  Páči sa jej prienik medzi poľnohospodárstvom, zdravou výživou a prácou s deťmi, a veríme, že si ho v našom tíme užije do sýta.

  janka@skutocnezdravaskola.sk

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací