Detská škola gastronómie

28. 9. 2023
ZŠ A. Sládkoviča, Sliač

Naši žiaci mali možnosť stať sa na chvíľu súčasťou Detskej školy gastronómie a ochutnať špeciality, ktoré pre nich pripravilo Občianske združenie Tradičná chuť regiónov pod vedením MVDr. Oľgy Luptákovej, PhD.

Toto združenie podporuje tradície vidieckej kuchyne a dbá na to, aby sa zachovali senzorické vlastnosti regionálnych jedál a nápojov. V krátkosti povedané – aby tradičné jedlá chutili aj o sto rokov tak, ako ich pripravovali naše prababičky. Tento dôležitý odkaz je aj nosnou myšlienkou dvoch rodinných firiem z Detvy, pre ktoré sú tradície dôležité - Gazdovské špeciality Bystriansky s.r.o.  a cukrárenská výroba v Detve JOLL s. r. o. Žiaci videli, ako prebieha výroba ich výrobkov a dokonca si vyskúšali zdobenie medovníkov. Nakoniec mohli deti výrobky ochutnať. Domov odchádzali nielen s plnými bruškami, ale bohatší o poznanie, že zachovávanie regionálnych tradícií má zmysel aj pre budúce generácie.

Detská škola gastronómie  1Detská škola gastronómie  1Detská škola gastronómie  1