Projekt "Cesta včielok"

28. 5. 2024
ZŠ Dr. Štefana Osuského, Brezová pod Bradlom

Prostredníctvom projektu „Cesta včielok“ sme chceli vybudovať blízky vzťah detí  k včielkam z rodu OSMIA, k týmto vzácnym tvorom potrebných pre náš život.  Deti sme naučili, že včielky nebodajú ako bežné medonosné včely, nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť a sú lepšie opeľovače. Totižto, až 90 percent druhov rastlín vo svete je závislých na opeľovaní živočíchmi. Väčšinu rastlín opeľuje približne 30-tisíc rôznych druhov včiel. Včely sú považované za najusilovnejšie tvory a spolu s ďalšími opeľovačmi pomáhajú pri rozmnožovaní rastlín, ktoré sú potravou a domovom pre ďalšie zvieratá. Toto naše športovo-vedomostné popoludnie sme začali besedou o živote včiel a včelárstve s miestnym včelárom. A potom sme zaujímavou formou – hľadaním správnych indícií a správnych odpovedí postupne odhaľovali základné rozdiely medzi včelou medonosnou a včielkou samotárkou. Súťažili rodičia, starí rodičia s deťmi a tak vytvorili rodinné tímy.

Popoludnie plné zábavy, športovania a získania nových vedomostí nás naučili ako včielky pomáhajú zlepšiť účinnosť opeľovania a zvyšujú výnosnosť plodov, ktoré zasa ovplyvňujú naše zdravie a zdravú stravu.  V cieli na súťažiacich za úspešné zvládnutie športových ale aj vedomostných disciplín čakala zdravá i náučná odmena.

Projekt "Cesta včielok" 1Projekt "Cesta včielok" 1Projekt "Cesta včielok" 1Projekt "Cesta včielok" 1Projekt "Cesta včielok" 1Projekt "Cesta včielok" 1Projekt "Cesta včielok" 1Projekt "Cesta včielok" 1Projekt "Cesta včielok" 1Projekt "Cesta včielok" 1Projekt "Cesta včielok" 1Projekt "Cesta včielok" 1Projekt "Cesta včielok" 1Projekt "Cesta včielok" 1Projekt "Cesta včielok" 1Projekt "Cesta včielok" 1Projekt "Cesta včielok" 1Projekt "Cesta včielok" 1
Späť na zoznam